Mężczyzna i kobieta zostali zwolnieni z pracy w banku watykańskim za złamanie zakazu zawierania małżeństw między pracownikami.
Młoda para, nazywana przez włoskie media „Romeo i Julią”, pobrała się w sierpniu, po wprowadzeniu przez financial institution przepisu zakazującego małżeństw między pracownikami, mającego na celu zapobieganie nepotyzmowi.
Nowożeńcom dano 30 dni na złożenie rezygnacji, aby drugi mógł zachować pracę.
Żaden z nich nie chciał tego zrobić, w związku z czym obaj zostali zwolnieni po upływie terminu we wtorek.
Financial institution Watykański w środowym oświadczeniu podał, że podjął „trudną decyzję” o rozwiązaniu umów o pracę, ponieważ „zakładanie małżeństwa wśród pracowników jest w istocie rażąco sprzeczne z obowiązującymi przepisami w instytucie”.
Financial institution stwierdził, że głównym celem zakazu zawierania małżeństw było uniknięcie ryzyka reputacji wynikającego z oskarżeń o nepotyzm oraz „zapobiegnięcie możliwemu pojawieniu się sytuacji konfliktu interesów w działalności instytutu, aby chronić jego uczciwość i obsługę klientów ”.
Financial institution dodał: „Decyzja ta, podjęta z głębokim żalem, podyktowana była koniecznością zachowania przejrzystości i bezstronności w działalności instytutu i w żadnym wypadku nie miała na celu kwestionowania prawa dwojga osób do zjednoczenia się w małżeństwie”.
Financial institution Watykański, który przez większą część ostatniej dekady sprzątał swoje księgi i reputację po remoncie wywołanym kilkoma skandalami, ogłosił tę zasadę w kwietniu.
Polityka ta była przygotowywana od jakiegoś czasu, ale według doniesień została wdrożona dopiero po przejściu na emeryturę jednego z małżonków ostatniego małżeństwa spośród pracowników banku.
Zasada, która zabrania także pracownikom zawierania małżeństw z osobą zatrudnioną w innej instytucji watykańskiej, została upubliczniona dopiero po tym, jak niezadowoleni pracownicy podzielili się szczegółami z włoską prasą.
Financial institution Watykański posiada aktywa warte ponad 5 miliardów euro, ale zatrudnia tylko 100 osób w jednej lokalizacji.
Nowożeńcy zwrócili się w zeszłym miesiącu z apelem do papieża Franciszka, który zatwierdził tę regułę, potępiając w długim liście „niesprawiedliwą” sytuację, jak podaje Il Messaggero. Gazeta podała, że para może skierować sprawę do sądu watykańskiego.
ADLV, stowarzyszenie świeckich pracowników Watykanu, interweniowało w imieniu pary, argumentując, że „narodziny nowej rodziny nie powinny być zagrożone przez biurokratyczne regulacje”.
Nie jest to pierwszy spór robotniczy, który wplątuje Stolicę Apostolską. W maju kilkudziesięciu pracowników Muzeów Watykańskich wszczęło bezprecedensowy spór prawny dotyczący warunków pracy i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wysłali petycję do gubernatora Watykanu, w której zarzucili, że zasady pracy obowiązujące w państwie-miastu „podważają godność i zdrowie każdego pracownika”, w tym za nadgodziny płatne po niższych stawkach oraz niewystarczające przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa.